0

مزاحمت اینترنتی یکی از شایع‌ترین جرایم فضای مجازی است

جرم مزاحمت در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

رئیس پلیس فتا استان قزوین گفت: فحاشی، توهین، افترا، تهدید، تمسخر، ارسال پیام و تصاویر نامناسب انتشار شماره تماس افراد و یا اطلاعات کاری و خصوصی آنها در شبکه‌های اجتماعی و غیره از مصادیق مزاحمت اینترنتی است و برابر قانون مزاحمان اینترنتی به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهند شد.

سرهنگ محمدعلی فرهودی رئیس پلیس فتا استان قزوین گفت: باور ناشناس ماندن و یا استفاده از هویت جعلی از سوی کاربران یکی از مهمترین عوامل افزایش مزاحمت اینترنتی برای دیگران است.

وی با اشاره به اثرات مخرب مزاحمت اینترنتی روی کاربران افزود: مزاحمت اینترنتی می‌تواند اثراتی شامل خشم، درماندگی، تنهایی، حتی خودکشی، در فرد ایجاد کند و یا منجر به مشکلاتی از قبیل افسردگی، اضطراب، و عزت نفس پایین شود.

توصیه هایی در خصوص مواجه با مزاحمان اینترنتی

رئیس پلیس فتا قزوین به افرادی که مورد مزاحمت اینترنتی واقع شده‌اند، توصیه کرد: اگر شما توسط مزاحمان سایبری هدف قرار گرفته‌اید، مهم است که به هرگونه پیام یا پست نوشته شده در مورد شما، هر چقدر مضر و یا نادرست است پاسخ ندهید.

این مقام مسئول با بیان اینکه پاسخ به مزاحمان سایبری تنها وضعیت را بدتر می‌کند، گفت: تحریک شما به پاسخ دادن دقیقا همان چیزی است که مزاحمان می‌خواهند.

سرهنگ فرهودی یادآور شد: بسیار مهم است که شما در مزاحمت سایبری به دنبال انتقام نباشید و خودتان به یک مزاحم سایبری تبدیل نشوید زیرا این موضوع نیز هیچ اتفاق مثبتی ایجاد نکرده و وضعیت را بدتر می‌کند.

وی ادامه داد: به کودکان نیز آموزش دهید در مواجه با مزاحمان سایبری از یک بزرگتر کمک گرفته و پیام‌ها را به او نشان دهند و یا موضوع را به پلیس فتا گزارش داده و از کارشناسان پلیس کمک بخواهند.

سرهنگ فرهودی به والدین گوشزد کرد: برای جلوگیری از مزاحمت اینترنتی بهتر است به فرزندان خود یاد بدهند اطلاعات شخصی مانند شناسه و رمز عبور خود را به هیچ کسی نگویند، با افراد غریبه ارتباط برقرار نکنند، پیام‌های نا‌آشنا را باز نکرده حذف کنند و در مورد ترس‌ها و موضوعات شخصی در فضای مجازی با کسی درد و دل نکنند.

به گفته این مقام انتظامی مسدود سازی شماره تماس‌ها و IDهای مزاحم یک راهکار خوب برای جلوگیری از ادامه مزاحمت‌هاست.

مجازات مزاحمت در فضای مجازی

نمونه شکواییه مزاحمت در فضای مجازیوی به مزاحمان اینترنتی هشدار داد: افرادی که در فضای مجازی برای کاربران ایجاد مزاحمت نمایند طبق قانون جرایم رایانه‌ای تحت پیگرد قرار گرفته و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

این مقام مسئول افزود : فحاشی، توهین، افترا، تهدید، تمسخر، ارسال پیام و تصاویر نامناسب انتشار شماره تماس افراد و یا اطلاعات کاری و خصوصی آنها در فضای مجازی یا در شبکه‌های اجتماعی و غیره از مصادیق مزاحمت اینترنتی است و برابر ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی هرگاه کسی در فضای مجازی برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

منبع: پلیس فتا

عباسی - کارشناس سایبرلا
کارشناس سایبرلا

سلام. من عباسی هستم! یکی از همکاران بخش تولید محتوای سایبرلا. علاقمند به حوزه حقوق فناوری اطلاعات هستم و علاوه بر فعالیت در حوزه مسائل حقوقی, به مباحث حوزه امنیت اطلاعات و فناوری های نوین هم علاقه دارم.

سایبرلا حاوی انبوهی از مطالب آموزشی است. برای مطالعه مطالب و مقالات آموزشی اینجا را کلیک کنید مطالب آموزشی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی حاوی کلمات توهین آمیز باشد, تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یازده + سه =

  لینک کوتاه :
  Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.

  عضویت در خبرنامه ویژه سایبرلا

  با عضویت در خبرنامه سایبرلا از آخرین قوانین و مقررات حوزه فضای مجازی آگاه شوید!