0

کمسیون مشترک برای بررسی طرح الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده تشکیل می‌شود

دسته بندی ها : مجلس شورای اسلامی 26 مهر 1400 کارشناس سایبرلا 45 بازدید
مصوبات مجلس شورای اسلامی, سایبرلا

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی طرح «الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده» خبر داد. به گفته توانگر این کمیسیون ذیل اصل ۸‌۵ نیست و پس از بررسی طرح، گزارش تخصصی کمیسیون به صحن علنی ارسال می‌شود.

آذر ماه سال گذشته طرح «الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده» در صحن علنی اعلام وصول شد. در این طرح قرار است با تشکیل شورای عالی نظارت بر انتشار اطلاعات، ضوابط و قواعد حاکم بر نگهداری و انتشار داده‌های حاکمیتی تعیین و به دستگاه‌های دارای بانک‌های اطلاعاتی ابلاغ شود. حالا پس از حدود ۹ماه مشخص شده است که مجلس می‌خواهد برای بررسی این طرح کمیسیون مشترک تشکیل دهد.

مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس و یکی از اعضای کمیسیون مشترک بررسی «طرح الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده» در این باره گفت: «این کمیسیون ذیل اصل ۸۵ نیست که پس از بررسی در کمیسیون، بدون اینکه به صحن ارسال شود، به شورای نگهبان برود. چون موضوعاتی که در این طرح آورده شده، به کمیسیون‌های دیگر هم مرتبط است و نمی‌توان این طرح را به یک کمیسیون تخصصی ارجاع داد، تصمیم براین شد تا براساس ماده ۳۹ قانون آیین نامه داخلی مجلس، موضوع در کمسیون مشترک مورد بررسی قرار بگیرد.»

او ادامه داد: «برای بررسی این طرح از هرکدام از کمیسیون‌های تخصصی که با موضوع در ارتباط هستند، تعدادی نماینده برای حضور در کمیسیون مشترک انتخاب می‌شوند. تعداد اعضا هم ۲۳ نفر است. وقتی کمیسیون‌های تخصصی مجلس نمایندگان خود را برای حضور در این کمیسیون مشترک مشخص کنند، جلسه‌ای توسط هیات رییسه مجلس برگزار می‌شود و پس از تعیین اعضای هیات رییسه کمیسیون شامل رئیس، دونائب رئیس، دبیر و سخنگو با رای اعضای کمیسیون مشترک، رسیدگی به طرح آغاز می‌شود.» به گفته توانگر وظیفه این کمیسیون تنها رسیدگی به آن طرح مشخص است و وظیفه دیگری ندارد.

او همچنین بیان کرد: «این کمیسیون هم مانند دیگر کمیسیون‌های مجلس عمل می‌کند. یعنی وقتی بررسی طرح به پایان رسید، این کمیسیون گزارش خود را به صحن ارسال می‌کند تا بررسی‌ها درصحن علنی ادامه داشته باشد.»

منبع: پیوست

عباسی - کارشناس سایبرلا
کارشناس سایبرلا

سلام. من عباسی هستم! یکی از همکاران بخش تولید محتوای سایبرلا. علاقمند به حوزه حقوق فناوری اطلاعات هستم و علاوه بر فعالیت در حوزه مسائل حقوقی, به مباحث حوزه امنیت اطلاعات و فناوری های نوین هم علاقه دارم.

برای مشاهده مطالب سایت از طریق کانال تلگرام می توانید عضو کانال سایبرلا شوید! عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیست + چهارده =

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!