0

نحوه فعالیت پرداخت سازان و بانک های طرف قرارداد مشخص شد

کارت به کارت بانکی, پرداخت الکترونیک

شرکت شاپرک با انتشار مستندی نحوه فعالیت پرداخت سازان و بانک های طرف قرارداد آنها را مشخص کرد که بر اساس آن پرداخت سازان برای ارائه خدمت کارت به کارت حداقل با یکی از بانک ها قرارداد همکاری امضا کنند.

به گزارش ایبِنا، ساماندهی سرویس کارت به کارت یکی از مهم‌ترین موضوعات در طول یکسال اخیر در شبکه بانکی و پرداخت بوده که بانک مرکزی نیز در این زمینه تاکید فراوانی داشته و در همین راستا نیز اقدامات متعددی انجام شده؛ شرکت شاپرک در همین خصوص، دو مستند منتشر کرده که یکی از آنها مربوط به متقاضیان پرداخت‌سازی است که باید شاپرک موافقت‌نامه منعقد کرده‌اند و دیگری مربوط به بانک‌های صادرکننده است.

شرکت شاپرک به عنوان ناظر شبکه پرداخت پروتکل وب سرویس‌های درخواست حواله الکترونیکی بین بانکی کارتی غیرحضوری را منتشر کرد که در آن چگونگی فعالیت و مشخصات فنی پرداخت سازان و بانک‌های طرف قرار داد با آنها را مشخص کرده است.

هدف از تدوین این مستند در شبکه پرداخت، ارائه روشی یکپارچه و امن به منظور پیاده سازی پروتکل ارتباطی بین شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی و فناوران مالی در قالب  نقش پرداخت ساز با وب سرویس پرداخت ساز است که به صورت عمومی از آنها به عنوان اپلیکیشن‌های ارائه دهنده خدمات کارت از جمله کارت به کارت یاد می‌شود.

بر اساس این مستند، پرداخت سازان به عنوان اشخاص حقوقی ثبت شده در چارچوب این سند و با انعقاد توافقنامه با شاپرک مجاز به فعالیت خوهند بود؛ از سویی دیگر، پرداخت سازان با پرتکل وب سرویس مورد تاکید شاپرک, امکان ارائه ارائه و انجام تراکنش‌های انتقال وجه کارت به کارت بدون حضور کارت، امکان انتقال وجه از مبدا بانک‌های عضو شتاب به مقصد این بانک‌ها را پیدا می‌کنند.

در این راستا نیاز است تا پرداخت سازان برای ارائه خدمت کارت به کارت حداقل با یکی از بانک‌های کشور قرارداد همکاری امضا کنند.

لازم به ذکر است که اطلاعات منتشر شده حاکی از آن است که در پروتکل تعیین شده تمامی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری صادرکننده کارت عضو شتاب امکان ارائه این سرویس و همکاری با پرداخت‌سازان را دارند.

اطلاعات منتشره در مستند مذکور نشان می‌دهد که در این پروتکل،  پرداخت‌سازان به غیر از همراه بانک‌های متعلق به بانک‌ها اجازه انتقال وجه کارت به کارت را خواهند داشت. این فعالیت شامل استعلام نام دارنده کارت، مقصد انتقال وجه کارت به کارت و تایید انجام تراکنش می‌شود. همچنین در این مستند عنوان شده که پرداخت‌سازان می‌توانند وضعیت تراکنش‌های متقاضیان یا مشتریان خود را نیز از بانک مورد نظر استعلام کنند.

دومین موضوع در مستند ارائه شده از سوی شاپرک بحث پروتکل وب سرویس‌های درخواست حواله الکترونیکی بین بانکی کارتی، جهت پیاده‌سازی توسط بانک‌های صادرکننده کارت است. گفتنی است که بانک‌های صادرکننده کارت عضو شتاب به منظور آغاز تراکنش‌های انتقال وجه کارتی و فرآیندهای مربوط به آن، باید این زیرساخت را توسعه داده و آن را در اختیار شرکت شاپرک قرار دهند.

برای دریافت فایل مستند متقاضیان پرداخت سازی اینجا کلیک کنید؛ همچنین می‌توانید برای دریافت فایل مستند پروتکل وب سرویس‌های درخواست حواله الکترونیکی بین بانکی کارتی برای بانک‌های صادرکننده اینجا کلیک کنید.

دانلود کنید :

مدیر سایت سایبرلا
مدیر سایبرلا

مدیر سایت سایبرلا

سایبرلا حاوی انبوهی از مطالب آموزشی است. برای مطالعه مطالب و مقالات آموزشی اینجا را کلیک کنید مطالب آموزشی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چنانچه دیدگاهی حاوی کلمات توهین آمیز باشد, تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  19 − 15 =

  لینک کوتاه :
  Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.

  عضویت در خبرنامه ویژه سایبرلا

  با عضویت در خبرنامه سایبرلا از آخرین قوانین و مقررات حوزه فضای مجازی آگاه شوید!