0

دست مجرمان دیگر رو شدنی است!

دانشمندان انگلیسی در حال کار بر روی توسعه یک فناوری خاص هستند که این فناوری آن‌ها را قادر می‌سازد مجرمان را تنها با استفاده از تصاویر دست آن‌ها شناسایی کنند. به گفته دیلی میل، دانشمندان دانشگاه لنکستر و دانشگاه داندی در حال حاضر بر روی توسعه فناوری خاصی به‌منظور شناسایی مجرمان کار می‌کنند.

دانشمندان در این فناوری از مواردی مانند الگوهای عروقی (vein patterns)، چروک‌های پوست، زخم‌ها، خال‌کوبی‌ها و رنگ‌دانه‌ها به‌عنوان بیومتریک‌های کلیدی برای شناسایی فرد مجرم، استفاده می‌کنند. از این فناوری‌ها و تصاویر دست، پیش‌تر نیز در دادگاه برای شناسایی کودک آزاران استفاده‌شده است اما در این فناوری دانشمندان به‌گونه‌ای متفاوت عمل خواهند کرد.

در این پروژه، پژوهشگران، بیومتریک‌های سخت مانند اثرانگشت را با بیومتریک‌های نرم برای به دست آوردن یک ارزیابی جامع از هویت واقعی شخص، ترکیب خواهند کرد. بیومتریک‌های نرم صفات فیزیکی و رفتاری و شخصیتی یک فرد را شامل می‌شوند.

پروفسور دِیم سو بلک (Dame Sue Black) از دانشگاه لنکستر انگلستان که سرپرستی این پروژه را بر عهده دارد، گفت: دست‌های یک فرد نمایانگر بسیاری از تفاوت‌های تشریحی آن شخص است. به دلایلی ازجمله ژنتیک، محیط‌زیست یا حتی حوادث دست هر فرد با افراد دیگر متفاوت است. اکنون برای نخستین بار در این مطالعه، ما تمام عواملی که یکدست را واقعاً منحصربه‌فرد می‌سازند تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم و سپس با درک یک‌به‌یک آن‌ها می‌توانیم افراد را شناسایی کنیم.

این فناوری که در آن بیومتریک‌های سخت و نرم باهم مورد استفاده قرار می‌گیرند، تاکنون به‌هیچ‌وجه مورد آزمایش قرار نگرفته است و این نخستین بار است که کالبدشناسان، انسان‌شناسان، ژنتیک‌شناسان، بیوانفورماتیک‌دانان، تحلیلگران تصویر و دانشمندان کامپیوتر برای توسعه این سیستم با یکدیگر همکاری می‌کنند.

از این فناوری می‌توان به طور بالقوه در دسترسی‌های امنیتی، کنترل مرزی و کمک به تحقیق در مورد جرم‌های جدی و سازمان یافته در سطح جهانی استفاده کرد.

اکنون بیش از ۵۰۰۰ شهروند دانشور برای ایجاد مجموعه داده‌های منبع باز برای این برنامه استخدام شده‌اند. تا کنون مبلغ ۲.۵ میلیون یورو (۲.۲ میلیون پوند) برای این پروژه پنج ساله که توسط دانشمندان دانشگاه لنکستر و دانشگاه داندی انجام می‌شود، اختصاص یافته است.

سایبربان

مدیر سایت سایبرلا
مدیر سایبرلا

مدیر سایت سایبرلا

برای دسترسی سریع تر به مطالب سایت، می توانید عضو کانال تلگرم شوید! عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.

عضویت در خبرنامه ویژه سایبرلا

با عضویت در خبرنامه سایبرلا از آخرین قوانین و مقررات حوزه فضای مجازی آگاه شوید!