هوشيارى سريع و به موقع شهروندان، كلاهبرداران سايبرى را ناكام خواهد گذاشت!

هوشيارى سريع و به موقع شهروندان، كلاهبرداران سايبرى را ناكام خواهد گذاشت!

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی گفت: با توجه به افزایش كاربران فضای سایبری، كلاهبرداران با تله‌ گذاری سایبری در كمین افراد بی‌توجه به هشدارها و توصیه‌های امنیتی و پلیسی، هستند.

به گزارش سایبرلا به نقل از پلیس فتا، سرهنگ جواد جهانشیری اظهار کرد: با توجه به رصد و پایش فضای سایبری توسط كارشناسان پلیس فتا در رابطه با شناسایی موارد مجرمانه و كلاهبرداری از شهروندان و همچنین ارجاع پرونده‌های كلاهبرداری سایبری از سوی مقام قضایی به پلیس فتا، همه و همه گویای این مطلب می‌باشد هوشیاری شهروندان كمك شایانی به پیشگیری از آسیب‌ها و خسارات مالی خواهد كرد.

وی افزود: در مواردی مشاهده شده است افراد سودجو و فرصت طلب با سوء‌استفاده از بستر اینترنت اقدام به فروش كالا و اجناس مسروقه زیر قیمت بازار به مشتریان در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی می‌نمایند و با ایجاد حس طمع در خریدار از دادن كارتن جعبه و سایر مشخصات كه مالكیت فروشنده را احراز می‌نماید، امتناع نموده لذا از شهروندان در خواست می‌گردد از خرید هرگونه كالایی كه نیاز به شماره سریال، كارتن و جعبه دارد و یا فاكتور فروش می‌باشد و فاقد مشخصات مذكور می‌باشد خودداری نمایند.

این مقام انتظامی ادامه داد: دریافت برخی پیشنهادات از سوی كاربران و كانال‌های شبكه‌های اجتماعی، مبنی بر كاریابی دریافت امتیازات ویژه و … كه در مورد خاص، افراد سودجو با دادن پیشنهاد كاریابی به كاربران و بازدید كنندگان صفحات در شبكه‌های اجتماعی با اعلام شماره حساب شخصی مبالغی را تحت عنوان سوء پیشینه و آزمایش عدم اعتیاد از كاربر دریافت می‌گردد كه در نهایت هر فرد فریب خورده به تنهایی مبلغ زیادی را از دست نداده اما كلاهبردار در تعداد زیاد رقم میلیونی را كلاهبرداری می‌نماید و از دیگر تبعات منفی آن سلب اعتماد در جامعه و برپایی موج بی‌اعتمادی خواهد بود.

سرهنگ جهانشیری با ارائه چند پیشنهاد کلی جهت مصون ماندن کاربران شبکه‌های اجتماعی از آسیب‌های احتمالی گفت: هرگاه در صفحه اجتماعی با تبلیغات فروش كالا یا خدمات، بسیار زیر قیمت بازار مواجه شدید قبل از هرگونه اقدامی نسبت به اصالت موضوع تحقیقات بیشتری به عمل آورید.

وی افزود: تبلیغ و فروش تجهیزات و خدمات ممنوعه نیز از جمله مواردی است كه سودجویان فضای سایبری از آن برای تله‌های خود جهت به دام انداختن کاربران استفاده ‌می‌نمایند.

به گفته رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی در حال حاضر با توجه به اینكه ساز و كار فعالیت اقتصادی در شبكه‌های اجتماعی مشخص نشده احتمال سوءاستفاده مالی توسط كلاهبرداران فضای سایبری متصور بوده و در نهایت كاربران قبل از واریز هرگونه وجهی حتی با مبالغ كم دقت ویژه‌ای نمایند.

 

بدون نظر

پاسخی بنویسید