0

اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی طی ۲ ماه ۲۷ نامه فیلترینگ زده است

سانسور و فیلترینگ اینترنت, مسدود سازی سایت, سایبرلا

درخواست فیلتر کردن ۲۷ کسب و کار از سوی اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی طی ماه های آبان و آذر  ۱۴۰۰ به نیروی انتظامی ارسال شده است.

هرچند فیلتر کسب و کار 1dayoff طی روزهای اخیر به درخواست اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی خبرساز شد اما به غیر از این سایت درخواست فیلتر ۲۶ کسب‌وکار دیگر نیز از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی برای رئیس پلیس اماکن تهران ارسال شده است. در برخی از نامه‌هایی که از سوی اتحادیه به پلیس اماکن ارسال شده نه تنها درخواست فیلتر سایت کسب‌وکار مطرح شده بلکه تاکید شده است که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار و اپلیکیشن کسب‌وکار متوقف و دفتر آن کسب‌وکار پلمب شود.

در متن تمامی نامه‌های ارسالی به کسب‌وکارها دلیل درخواست فیلتر را نداشتن جواز کسب اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی عنوان شده است. این در حالی است که دبیر اتحادیه کشور کسب‌وکارهای مجازی پیش از این دلیل فیلتر 1dayoff را تعداد شکایت‌های زیاد مردم از این کسب‌وکار اینترنتی عنوان کرده بود.

در متن اکثر نامه‌های ارسال آمده است: «این سایت فاقد پروانه کسب از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی است فلذا طبق ماده ۲۷ قانون نظام صنفی (پلمب) که در فضای مجازی به معنای پالایش وب‌سایت است و بر اساس اعلام معاونت فضای مجزای دادستانی کل کشور خواهشند است نسبت به اعلام به کمیته مصادیق محتوای مجرمانه جهت فیلتر وب‌سایت دستورات لازم را صادر کنید.»

طبق ماده ۲۷ قانون نظام صنفی کشور، «محل دایرشده به وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب دائم یا موقت برای آن صادر نشده باشد، با اعلام اتحادیه رأساً از طریق نیروی انتظامی پلمب می‌شود». در تبصره این ماده نیز قید شده است که قبل از پلمب محل دایرشده، از ۱۰ تا ۲۰ روز به دایرکننده مهلت داده می‌شود تا کالاهای موجود در محل را تخلیه کند.

در زیر برخی از نامه‌های ارسالی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، نیز به موضوع تبصره این ماده و اختصاص مهلت ۱۰ روزه به کسب‌وکارها برای اقدام به دریافت جواز کسب اشاره شده است.

کسب‌وکارهای که در دو ماه گذشته نامه درخواست فیلتر آنها از سوی اتحادیه صادر شده است عبارتند از:

zaringold، pooroo، marketmlm، peystore، irantimer، bonaktala، kasbinoapp، dg-gold، diorse، azadi.gold pooroo، sibirani، orginal-brand، sqmarket، emway.club، mobilediba، elanak، etehadb، shagotools، abzarkosaran، abzar110online، pandora، takhfifland، gheychiboutiqe، medeliani، dvdfabric

در حالی درخواست فیلتر کسب و کارهای اینترنتی از سوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی برای پلیس اماکن ارسال می‌شود که مدت‌هاست اتحادیه‌های صنفی کسب‌وکارهای سنتی درخواست پلمب واحد صنفی را به دلیل نداشتن جواز کسب از پلیس اماکن درخواست نمی‌کنند.

بر اساس اطلاعات پیوست نظر می‌رسد همواره درخواست فیلتر کسب‌وکارهایی که جواز کسب نداشته‌اند از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برای پلیس اماکن ارسال شده است. بارها خبر درخواست فیلتر کسب‌وکارهایی که عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بودند نیز از سوی اتحادیه فناوران نیز مطرح شده بود که هر بار این اقدام اتحادیه فناوران با اعتراض سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مواجه شده است.

منبع: پیوست

عباسی - کارشناس سایبرلا
کارشناس سایبرلا

سلام. من عباسی هستم! یکی از همکاران بخش تولید محتوای سایبرلا. علاقمند به حوزه حقوق فناوری اطلاعات هستم و علاوه بر فعالیت در حوزه مسائل حقوقی, به مباحث حوزه امنیت اطلاعات و فناوری های نوین هم علاقه دارم.

برای مشاهده مطالب سایت از طریق کانال تلگرام می توانید عضو کانال سایبرلا شوید! عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  2 + پنج =

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!