سوءاستفاده‌های مالی در صدر جرائم سایبری استان اصفهان قرار دارد

سوءاستفاده‌های مالی در صدر جرائم سایبری استان اصفهان قرار دارد

رئیس پلیس فتای اصفهان خبر داد: سرقت اطلاعات و برداشت از حساب‌ها‌، در صدر جرائم سایبری استان قرار دارند و بیشترین انگیزه مجرمان اینترنتی نیز سوء‌استفاده‌های مالی است.

به گزارش سایبرلا به نقل از پلیس فتا, سرهنگ سیدمصطفی مرتضوی اظهار کرد: حسن اعتماد زیاد کاربران فضای مجازی و رعایت نکردن نکات امنیتی توسط شهروندان هنگام استفاده از کارت‌های بانکی، اینترنت بانک، فناوری‌های جدید بانکداری و تجارت الکترونیک باعث شده برداشت‌های غیرمجاز به علت خطای انسانی و ناآشنایی کاربران به ابزارهای جدید افزایش یابد.

این مقام مسئول تاکید کرد: نمی‌توان مجرمان سایبری را موفق دانست بلکه سهل انگاری و حسن اعتماد بیش از حد کاربران و هم استانی‌ها است که زمینه وقوع جرائم سایبری را فراهم می‌کند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان در ادامه افزود: اگر كاربران عزیز کارهای خود را با کمی دقت و حساسیت بیشتر دنبال نمایند، جرائم سایبری کاهش پیدا خواهد کرد.

وی تصریح‌كرد: بر اساس آمار موجود، قریب به اتفاق، بسیاری از کلاهبرداری‌های رخ داده در فضای مجازی به علت سهل انگاری قربانیان بوده است.

سرهنگ مرتضوی در ادامه به کاربران توصیه‌کرد: برای کاهش جرائم مالی این کاربران هستند که باید یکسری موارد ساده ایمنی را رعایت کنند، مثل در خریدها خود کارت کشیده و رمز خود را به هیچ عنوان به فروشنده اعلام نکنند، یا در خریدهای اینترنتی علاوه بر خرید از سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک، حتما آدرس بانکی باید با HTTPS شروع شده باشد، نوشتن رمز بانکی بر روی کارت و… که می تواند مجرمان سایبری را ناکام نماید.

وی دا ادامه به کاربران توصیه کرد: به سایت‌های غیر‌مجاز و نا‌معتبر به هیچ عنوان مراجعه نکنند، اطلاعات دریافتی خود را از منابع معلوم و دارای مجوز دانلود كرده، قبل از نصب هرگونه نرم‌افزار بر روی دستگاه خود، نسبت به دسترسی‌های ایجاد شده حساسیت داشته باشند .

رئیس پلیس فتا اصفهان با بیان این‌كه استفاده از آنتی ویروس به روز و مناسب راهکاری مطمئن در جهت جلوگیری از ورود بدافزارها به سیستم است به دارندگان گوشی‌های هوشمند توصیه کرد‌: با مراجعه به قسمت تنظیمات گوشی هوشمند نسبت به فعال سازی محدودیت تماس‌های بین‌المللی خود اقدام كنند.

 
کانال تلگرام وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی سینما وکیل - سینما حقوق

بدون نظر

پاسخی بنویسید