روشی جدید برای مقابله با حملات باج افزاری

روشی جدید برای مقابله با حملات باج افزاری

فارنزیک و جرم یابی دیجیتال - Digital Forensics
یکی از خطرناک‌ترین انواع حملات سایبری حملات باج افزاری است که موجب قفل شدن فایل‌های کاربران می‌شود، اما محققان امنیتی مسافرت در زمان را برای مقابله با این حملات پیشنهاد کرده‌اند.

به گزارش سایبربان؛ تعدادی از دانشجویان دانشگاه ایلی نویز از برنامه‌ریزی برای طراحی هارد دیسک خاصی در قالب طرح آلماناک خبر داده‌اند که می‌توان زمان آن را به‌گونه‌ای جابجا کرد که به قبل از زمان حمله باج افزاری بازگردد و فعالیت خود را به‌طور عادی انجام دهد.

به گفته این دانشجویان هارد دیسک یادشده را می‌توان به گونه‌ای تولید کرد که بر روی انواع لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌های رومیزی، گوشی‌های هوشمند و حتی محصولات سازگار با اینترنت اشیاء قابل نصب باشد و اگر چه در زمان حال به سر می‌برد ولی در عمل بتوان زمان فعال بودن آن را به گذشته‌ای بازگرداند که هارد دیسک هنوز به باج افزار آلوده نشده بود و از این طریق بتوان فایل‌های قفل شده توسط هکرها را احیا کرد.

هارد یاد شده برای این کار به جای پاک کردن نسخه قدیمی هر فایل بعد از تغییر یا اصلاح آن، نسخه‌ای از آن را نگهداری می‌کند و این نسخه‌های قدیمی در صورت حمله باج افزاری به منظور دسترسی به فایل‌ها و نجات آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزار خاصی که برای سفر در زمان و احیای فایل‌های قفل شده با استفاده از فایل‌های قدیمی طراحی شده، می‌تواند حتی در صورت پاک شدن تصادفی فایل‌ها توسط کاربر به احیا و بازگرداندن آن‌ها کمک کند. البته هنوز مشخص نیست که این هارددیسک‌ها چه زمانی تولید شده و قیمت آن‌ها به چه میزان خواهد بود.

 

بدون نظر

پاسخی بنویسید