0

تنظیم شکایت (شکواییه) برای جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط وکیل جرایم سایبری

اغلب جرایم دارای جنبه عمومی اند و برخی جرایم دارای جنبه خصوصی نیز هستند. بنا به دلایلی (چون مصالح اجتماعی، اقتصادی و …كه قانون تشخیص داده) جنبه خصوصی بعضی جرایم بر جنبه عمومی آنها برتری دارد و تعقیب و رسیدگی به آنها، منوط به شكایت شاكی خصوصی است و تا هنگامی كه متضرر از جرم اقدام به طرح شكایت نكند، امر تعقیب صورت نمی گیرد. همچنین اگر شكایتی هم مطرح شود ولی بعداً شاكی از آن صرف نظر كند تعقیب متوقف می ماند و حتی اگر رسیدگی منجر به صدور حكم عیه متهم نیز شود با رضایت شاكی خصوصی حكم و مجازات اجرا نخواهد شد.

مطابق قانون طرح شكایت برای شروع به رسیدگی كافی است و قضات و ضابطین دادگستری موظفند شكایت كتبی یا شفاهی را همه وقت قبول کند. شكایت شفاهی در صورت مجلس قید و به امضای شاكی می رسد.

در دعاوی کیفری، شاكی می تواند شخصاً یا توسط وكیل دادگستری، شكایت خود را طرح كند و باید در شكوائیه اش به موارد زیر اشاره كند:

  • نام، نام خانوادگی، نام پدر و نشانی دقیق شاكی
  • موضوع شكایت و ذكر تاریخ و محل وقوع جرم
  • ضرر و زیان مالی كه به شاكی وارد شده و مورد مطالبه است.
  • مشخصات و نشانی كسی كه از او شكایت دارد (در صورت امكان)
  • دلایل و اسامی و مشخصات و نشانی گواهان (در صورت امكان)

طرح شکایت و یا نگارش یک شکواییه کیفری توسط وکیل دادگستری، بالاخص در حوزه های نوینی همچون فضای مجازی و اینترنت منوط به آگاهی و آشنایی کامل وکیل با این محیط جدید و تسلط بر قوانین حاکم بر این حوزه است. شکواییه یک وکیل، ماحصل سالها تجربه و دانش عملی وکیل در حوزه دعاوی حقوقی و کیفری است. عدم دقت در طرح شکایت و تنظیم شکواییه، موجب می‌شود تا نتیجه پرونده در عین حقانیت، مطلوب نباشد.

موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان، با بهره‌گیری از گروهی از وکلای باتجربه دادگستری در حوزه جرایم رایانه ای و اینترنتی، آمادگی دارد تا خدمات تخصصی خود را به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و فعالان صنعت ICT ارائه نماید.

 

تهیه و تنظیم لوایح و اسناد حقوقی؛ دادخواست، شکواییه، لایحه، قرارداد

( مشاوره حقوقی – وکالت دادگستری )

تلفن : 88610340        فکس : 88628135
موبایل جهت امور هماهنگی و تنظیم جلسات : 09120136257

ارائه خدمات تنها با تعیین وقت قبلی میسر خواهد بود

ایمیل : info @ cyberlaw.ir
www.Cyber-Law.ir

برای دریافت مشاوره حقوقی اینترنتی رایگان اینجا کلیک کنید

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.

عضویت در خبرنامه ویژه سایبرلا

با عضویت در خبرنامه سایبرلا از آخرین قوانین و مقررات حوزه فضای مجازی آگاه شوید!