0

تشکیل کارگروه مقابله با جرائم ارتکابی در فضای مجازی بین ایران و روسیه

دسته بندی ها : جرایم سایبری, دادستانی کل کشور 17 اسفند 1401 کارشناس سایبرلا 37 بازدید
دادستانی کل کشور

کارگروه مقابله با جرائم ارتکابی در فضای مجازی بین دادستانی کل کشور و دادستانی کل فدراسیون روسیه در مسکو برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، در این نشست بختیاری، سرپرست کارگروه دادستانی کل ضمن ابلاغ سلام دادستان کل کشور به همتای روسی خود اظهار داشت: تروریسم، افراطی‌گری، قاچاق مواد مخدر، جرائم مالی و غیراخلاقی جرائمی هستند که با استفاده از فضای مجازی جامعه جهانی را تهدید می کنند و بر مبارزه با آنها اتفاق نظر وجود دارد ولی میزان جدّیت دولت ها در این زمینه یکسان نیست.

رئیس دفتر دادستان کل کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران بحکم مبانی شرعی و قوانین بالادستی و سیاست‌های قوه قضائیه عزم و اراده جدّی در مبارزه با اینگونه جرائم دارد؛ لذا اقتضاء دارد دادستان های کل بمنظور صیانت از ملّتها و جامعه بشری تعاملات و همکاری های دوجانبه و چندجانبه‌ای را بین کشورها ایجاد نمایند تا به مقابله مؤثر با این گونه جرائم پرداخته شود.

وی اضافه کرد: توسعه فضای مجازی در کنار فضای طبیعی فرصت های مناسبی برای ارائه خدمات به حوزه‌های قضایی و غیرقضایی را فراهم کرده است، لکن تهدیداتی را نیز متوجّه جامعه بشری کرده تا مجرمین بتوانند در ارتکاب جرائم با استفاده از این فضا اهداف شوم خود را عملی نمایند که امیدوارم این نشست، نقطه آغازی برای فعالیتها و همکاری‌های دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌ای در مبارزه با جرائم ارتکابی در فضای سایبر و انسداد مسیرهای ارتکاب این جرائم در فضای مذکور باشد.

سرپرست هیأت ایرانی در ادامه پیشنهاد کرد:

1) همکاری‌های دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌ای بمنظور مقابله با این نوع جرائم در آن مورد توجه قرار گرفته و توسعه یابد.

2) آگاهی بخشی به جوامع بشری در قالب سواد رسانه ای نسبت به خطرات این گونه جرائم با استفاده از ظرفیت فضای سایبری توسعه یابد و روشهای ارتکاب جرم شناسایی و ضمن پیشگیری، از ارتکاب این گونه جرائم جلوگیری به عمل آید.

3) از هوش مصنوعی در جهت پیشگیری و مقابله با این گونه جرائم بهره برداری لازم بعمل آید و دادستانی کل کشور جمهوری اسلامی ایران به منظور آشنایی با آخرین روش‌های شناسایی و مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری، قاچاق مواد مخدر و تأمین مالی جرائم مذکور، آمادگی خود را برای تبادل تجربیات اعلام می‌دارد.

4) دولتها وظیفه دارند از شهروندان خود و امنیّت کشور محافظت کنند و لازم است از آنها بخواهیم در این عرصه به وظایف خود عمل کنند.

5)  عدالت کیفری با تدابیر محاکمه عادلانه بمنظور محافظت از اصل بی‌گناهی و حق آزادی برای همگان را بروزرسانی کنیم و احکام سخت‌گیرانه را به نظارت قضایی و انتظامی هدایت نمائیم.

6) آموزش شاغلین در دادستانی، پلیس و متولّیان فضای مجازی در کشورها را بمنظور پیشگیری و مقابله با این گونه جرائم در اولویت قرار دهیم.

از این رو دادستانی کل کشور جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای برگزاری دوره‌های آموزشی و سمینارهای تخصّصی مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملّی اعلام می دارد.

7)  دادستانی کل کشور جمهوری اسلامی ایران از هرگونه پیشنهاد راهبردی مبتنی بر مقابله با جرائم موضوع وظایف کارگروه و تبادل دانش و تجربیات در نحوه مواجهه و مدیریت رمزارزهای جهان روا استقبال می‌کند.

عباسی - کارشناس سایبرلا
کارشناس سایبرلا

سلام. من عباسی هستم! یکی از همکاران بخش تولید محتوای سایبرلا. علاقمند به حوزه حقوق فناوری اطلاعات هستم و علاوه بر فعالیت در حوزه مسائل حقوقی, به مباحث حوزه امنیت اطلاعات و فناوری های نوین هم علاقه دارم.

برای مشاهده مطالب سایت از طریق کانال تلگرام می توانید عضو کانال سایبرلا شوید! عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  19 − هجده =

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!