برنامه‌ای که تشخیص سرطان را مختل می‌کند

برنامه‌ای که تشخیص سرطان را مختل می‌کند

هکر کلاه سفید
برنامه‌نویسان موفق به توسعه بدافزاری شده‌اند که می‌تواند رشد تومورهای سرطان را شبیه‌سازی کرده یا به‌طورکلی جلوی به نمایش گذاشته شدن آن‌ها را بگیرد.

به گزارش سایبربان- سازندگان این بدافزار می‌گویند هدف آن‌ها از توسعه این سیستم، سنجش توان امنیتی ضعیف بیمارستان‌هایی است که مسئول رسیدگی و نگه‌داری از اطلاعات حساس هستند.

برای اثبات عملکرد این بدافزار، محققان از تعدادی رادیولوژیست خواستند تا مطالعاتی روی سی‌تی‌اسکن‌های دستکاری‌شده انجام دهند. درنتیجه این آزمایش، در ۹۹ درصد مواقع رادیولوژیست‌ها متوجه شبیه‌سازی رشد سرطان در تصاویر نشدند و بیمار را مبتلا به سرطان تشخیص دادند. از سوی دیگر، این بدافزار در ۹۴ درصد موارد در پنهان کردن غده‌های سرطانی موفق عمل کرد تا رادیولوژیست‌ها قادر به تشخیص بیماری نباشند.

ظاهراً حتی زمانی که رادیولوژیست‌ها می‌دانستند که اسکن‌های صورت گرفته تغییر پیداکرده است، بازهم برای تشخیص صحیح دچار مشکل شده‌اند. حتی در زمان استفاده از تصاویری که تغییر کردن برخی از بافت‌ها را نشان می‌داد بازهم در ۶۰ درصد مواقع متخصصان پزشکی بافت‌هایی که با استفاده از بدافزار توسعه داده‌شده بودند را واقعی دانستند. با استفاده از همین راهنمایی، هنگامی‌که بدافزار ذکرشده تومورهای مغزی را پاک کرده بود، در ۸۷ درصد از موارد متخصصان به‌اشتباه بیمار را سالم تشخیص دادند.

به‌طورکلی این بدافزار نشان می‌دهد که اطلاعات پزشکی تا چه حدی آسیب‌پذیر هستند و مراکز پزشکی باید برنامه‌های بهتری برای حفاظت از اطلاعات حساس داشته باشند. در انتها محققانی که این بدافزار را طراحی کرده‌اند اطمینان داده‌اند که چنین سیستمی در حال حاضر در دسترس گروه‌های مخرب قرار ندارد.

با پیشرفت تکنولوژی، بحث امنیت به موضوع مهمی در دنیای پزشکی تبدیل‌شده است. پیش‌ازاین هم هکرها موفق به سرقت اطلاعات ۱.۵ میلیون بیمار اندونزیایی شده بودند.

 

بدون نظر

پاسخی بنویسید