0

آیین نامه فعالیت استارتاپ ها و شرکت های حوزه سلامت دیجیتال تصویب می‌شود

قوانین و مقررات فناوری اطلاعات ایران - سایبرلا

دبیر کمیته سلامت وزارت بهداشت در همایش زیست‌بوم خلاق و نوآور سلامت از تدوین آیین نامه نحوه فعالیت شرکت های حوزه سلامت دیجیتال خبر داد.

«علی علیزاده» دبیر کمیته سلامت وزارت بهداشت همچنین خبر‌ از راه اندازی «سامانه نوپا» داد که در آن شرکت‌های سلامت دیجیتال دسته بندی و ارزیابی خواهند شد‌، سپس آیین نامه مرتبط به آنها داده شده تا پس از آن مجوزهای لازم را دریافت کنند: «تا یک ماه آینده آیین نامه و سامانه در اختیار فعالان قرار می‌گیرد. طبق پیش‌بینی ما روند ارزیابی و صدور مجوز حدود ۴۰ روز زمان خواهد برد.»

چالش های قانونی

علیزاده در این رویداد با اعلام این خبر در مورد دلیل تهیه چنین آیین‌نامه‌ای گفت: «در کشور ما اپلیکیشن های حوزه سلامت بسیار کم هستند و از میان تعدادی که مشغول به فعالیت هستند، برنامه‌های کاهش وزن بیشترین سهم را دارند، در واقع کمبود فعالیت در این حوزه به دلیل نبود قوانین است.»

او ادامه داد: «در حوزه سلامت همچنین امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع نبود این قوانین موجب شده تا استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه رشد نداشته باشند. این دلایلی‌ست که اهمیت رگولاتور را نشان می‌دهد.»مشاوره حقوقی استارتاپ ها - سایبرلا

علیزاده می‌گوید طبق آمار ۳۱۱ شرکت در جهان در حوزه سلامت دیجیتال فعال هستند که برخی از آنها مانند ماکروسافت و آمازون اپل و… فعالیت بیشتری داشته و شناخته شده‌تر هستند.

او معتقد است در کشور ما اپ‌های حوزه سلامت بسیار کم هستند و از میان تعدادی که مشغول به فعالیت هستند، اپ‌های کاهش وزن بیشترین سهم را دارند، در واقع کمبود فعالیت در این حوزه به دلیل نبود قوانین است.

نبود قوانین موجب شده تا استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در زمینه سلامت دیجیتال رشد نداشته باشند

باید قوانینی در این زمینه تنظیم شود تا محصولات فعالان حوزه سلامت دیجیتال را رگولاتوری کنند. همچنین امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی بیماران از مهمترین موضوعاتی‌ست که باید رعایت شود؛ در واقع نبود این قوانین موجب شده تا استارت آپ های و شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه رشد نداشته باشند. این دلایلی‌ست که اهمیت رگولاتور را نشان می‌دهد. در نتیجه لازم است تا فرآیندی برای بررسی و ارزیابی آنها تعریف شود. برای نمونه به این کسب و کارهای ایزو داده شود تا تعیین سطح شوند.

براساس اظهارات علیزاده از ۴۰ روز تا یک ماه دیگر سامانه‌ای راه‌اندازی و آیین‌نامه‌ تصویب می‌شود تا شرکت‌های حوزه سلامت دیجیتال پس از طی فرآیندی مشخص مجوز فعالیت در این بخش را دریافت کنند.

او در خصوص اینکه آیین‌نامه درچه مرحله‌ای قرار دارد، بیان کرد: «این آیین‌نامه هم‌اکنون در حال تدوین و در بخش حقوقی کمیته سلامت است و بعد از تائید و تصویب در اختیار فعالان قرار می‌گیرد.»

هدف تسهیل روند صدور مجوزها است

به گفته علیزاده آیین نامه در بخش حقوقی است و بعد از تائید در اختیار فعالان قرار می‌گیرد.  کمیته سلامت به دنبال تسهیل روند صدور مجوزهاست چراکه تاکنون مجوزی در این زمینه وجود نداشته است. بر اساس قوانین فعلی باید یکی از پزشکان یا متخصصان حوزه پزشکی در استارت آپ ها و شرکت‌های دانش بنیان حضور داشته باشند تا مجوز صادر شود این درحالیست که بسیاری از استارت‌آپی‌ها متخصصان حوزه پزشکی نیستند، او در پاسخ به این سوال که کمیته چه راه حلی برای این موضوع در نظر گرفته است گفت:

«مسلما هر مجوزی از وزارت بهداشت الزامات خود را دارد که باید رعایت شود اما در برخی موارد حضور یک متخصص در گروه استارت آپی و نه هسته اصلی الزامی است. البته ما در این مورد صحبت‌های زیادی کرده‌ایم تا شرایط برای راه اندازی استارت آپ ها ساده‌تر شود.»

او همچنین در مورد شکست تعرفه‌های خدماتی توسط استارت آپ ها و تقابل احتمالی پزشکان با آنها که نمونه آن میان «علی بابا» و شرکت‌های هواپیمایی رخ داده، گفت: «شکست قیمت‌ها و تعرفه‌ها از هنرهای استارت‌آپی است و هیچ مشکلی در این مورد به وجود نخواهد آمد.»

اکوسیستم استارت آپ شکل نگرفته است

در این همایش همچنین سید سجاد مروجی، رییس کارگروه سلامت الکترونیک ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتقاد از تب استارت آپ ویکندهایی که کشور را فرا گرفته،گفت: «نقص بزرگی در این رویدادها وجود دارد و آن خالی بودن سبد دیجیتال در حوزه سلامت است.»

او در ادامه افزود: «رویدادهای استارت آپ ویکندها تنها در دو روز برگزار و جایزه‌ای در پایان به برندگان داده می‌شود و استارت آپ‌ها انگیزه موقتی می‌گیرند و این چرخه ادامه ندارد. به این صورت چرخه اکوسیستم استارت آپی شکل نمی‌گیرد.»

به گفته مروجی برای شکل‌گیری چرخه استارت آپی باید در کنار استارت آپ ها VC ها و  شتابدهنده‌های تخصصی ایجاد شود. او همچنین تاکید کرد: «رویدادهای دو روزه برای رشد استارت آپ ها کافی نیست و آنها نیاز به منتورشیپ‌ها و مشاورهای دائمی دارند.»

مدیران مقاومت نکنند

 حسین وطن پور، مدیر دفتر توسعه فناوری اطلاعات وزارت بهداشت  نیز در این مراسم در مورد بسترهای فراهم شده در حوزه تکنولوژی سلامت محور گفت: «در حوزه سلامت دیجیتال هم‌اکنون ما  اپلیکیشن‌های سلامت را داریم که در حوزه رژیم‌های مختلف غذایی و سلامتی خدمات‌رسانی می‌کنند و در این حوزه علاوه بر افراد متخصص، افراد حوزه فناوری اطلاعات هم به بحث تشخیص وارد شدند. مانند شرکتی ایرانی آنالیز زخم‌های دیالیزی فعال که موفق در سنگاپور هم فعالیت کند.»

او ادامه داد: «البته یکی از نگرانی‌های متخصصین حوزه سلامت  مداخله افراد غیرعلوم پزشکی به این حوزه است، همچنین بحث محرمانگی و رعایت اصول اخلاقی را داریم که باید آیین نامه‌هایی در مورد آن تنظیم شود.»

وطن‌پور با اشاره به اینکه به دلیل موانع قانونی و سرعت بالای تکنولوژی حوزه سلامت نتوانستند خود را به روز کنند، در مورد تنظیم آیین‌نامه در این حوزه بیان کرد: « باید آیین‌نامه تنظیم کرد و در حوزه قوانین به روز بود. مدیران نباید در تغییر نگرش خود مقاومت کنند. مانند مقاومت تاکسیرانی در برابر اسنپ یا شرکت‌های هواپیمایی در برابر علی‌بابا. البته در این راه منافع برخی به خطر می‌افتد که ما در جلساتی سعی کردیم آنها را متقاعد کنیم.»

در حاشیه رویداد امروز همچنین حدود ۵۰ استارت آپ حوزه سلامت خدمات و محصولات خود را به بازدیدکنندگان ارائه کردند. این رویداد همچنین محلی برای هم‌افزایی و تعامل استارت آپ ها و بخش خصوصی حوزه سلامت با دولتی‌ها و سرمایه‌گذاران بود.

منبع: پیوست – دیجیاتو

مدیر سایت سایبرلا
مدیر سایبرلا

مدیر سایت سایبرلا

برای دسترسی سریع تر به مطالب سایت، می توانید عضو کانال تلگرم شوید! عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − نه =

لینک کوتاه :
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.

عضویت در خبرنامه ویژه سایبرلا

با عضویت در خبرنامه سایبرلا از آخرین قوانین و مقررات حوزه فضای مجازی آگاه شوید!