آلمان قانونی از اتحادیه اروپا جاسوسی می‌کند

آلمان قانونی از اتحادیه اروپا جاسوسی می‌کند

سایبرلا,وکیل جرایم فضای سایبری

نمایندگان پارلمان آلمان طرحی را تصویب کردند که به آژانس اطلاعات خارجی این کشور اجازه می‌‌دهد از نهادها و کشورهای عضو اتحادیه اروپا جاسوسی کند.

به گزارش تسنیم به نقل از پرس تی وی، این طرح که جمعه به تصویب رسید، بخشی از اقدامات برلین برای افزایش نظارت بر جاسوسی پس از افشاگری ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، به شمار می‌آید.

همچنین هیئتی از قضات زمانی که آژانس اطلاعات خارجی آلمان از متحدانش استراق‌سمع می‌کند، از این موضوع مطلع می‌شوند. این قضات همچنین حق بررسی نقطه‌ای فعالیت‌های آژانس اطلاعات خارجی آلمان را دارند.

از سوی دیگر قدرت پارلمان در نظارت بر فعالیت‌های آژانس اطلاعاتی افزایش می‌یابد و مسئولان اطلاعاتی باید هر سال گزارشی به پارلمان ارائه دهند.

به گزارش پرس تی وی، منتقدان این طرح می‌گویند این قانون به جای آنکه فعالیت‌های سؤال‌‌برانگیز آژانس اطلاعات خارجی آلمان را تحت کنترل درآورد، به این اقدامات وجه قانونی می‌دهد.

این خبر در حالی منتشر شده‌است که روزنامه آلمانی زوددویچه تسایتونگ در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ گزارش داد سازمان اطلاعات جاسوسی آلمان به نمایندگی از آژانس امنیت ملی امریکا، از مقامات عالی‌رتبه فرانسه و همچنین اعضای کمیسیون اروپا، جاسوسی کرده‌است.

این روزنامه مدعی شده‌است که از مرکز شنود سازمان اطلاعات جاسوسی آلمان در شهر باد آیبلینگ، واقع در جنوب مونیخ، برای کمک به آژانس امنیت ملی آمریکا در‌ جاسوسی از مقامات عالی‌رتبه فرانسوی در وزارت خارجه فرانسه، کاخ الیزه و کمیسیون اتحادیه اروپا سوءاستفاده شده‌است.
براساس این گزارش، شرکت‌های اروپایی نیز البته به میزان کمتر، مورد جاسوسی قرار گرفته‌اند.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ دو برنامه فوق محرمانه جاسوسی دولت آمریکا را افشا کرد که بر مبنای آن آشکار شد آژانس امنیت ملی و اداره تحقیقات فدرال (FBI) مکالمات تلفنی میلیون‌ها آمریکایی و اروپایی‌ را شنود و اطلاعات اینترنتی شرکت‌های بزرگی همچون فیس‌بوک، یاهو، گوگل، اپل و مایکروسافت را بررسی می‌کنند.

 
کانال تلگرام وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی سینما وکیل - سینما حقوق

بدون نظر

پاسخی بنویسید